Słów kilka o wiatrówkach

Nie każdy może sobie pozwolić na broń palną, jednak wiatrówka CO2 jest łatwo dostępna dla każdego dorosłego fana militariów.

Czy potrzebne jest zezwolenie?

W Polsce zarówno handel, jak i posiadanie oraz używanie wiatrówek CO2 nie jest specjalnie obwarowane przepisami. Zakup możliwy jest przez osoby po ukończeniu 18 roku życia, jednak używać ich może niemal każdy, bez względu na wiek. Polskie przepisy prawne rozróżniają dwa typy replik, o energii pocisku poniżej 17 J i powyżej 17 J. Te wiatrówki, które nie przekraczają 17 dżuli nie wymagają rejestracji, z prawnego punktu widzenia nie różnią się one niczym od procy. Posiadanie tych mocniejszych wymaga ich rejestracji oraz przejścia badań lekarskich, w tym psychotestów. Nie można też być osobą karaną.

CO2 jako napęd

Ze względu na zastosowany napęd wiatrówki dzielimy na sprężynowe, CO2, PCA oraz PCP. Sprężynowe, są najtańsze w używaniu, posiadają one jednak sporą wadę, ruch tłoka, który generuje ciśnienie powodujące wystrzelenie śrutu, generuje on odrzut broni, przez co trafienie w cel jest utrudnione. Wolne od tej wady są napędy CO2, gdzie nie ma potrzeby naciągania sprężyny, a śrut napędzany jest przez powietrze znajdujące się w jednorazowym naboju. Tego typu sprzęt często posiada system blow back, czyli system, który po wystrzale odrzuca zamek do tyłu. Nie ma to wpływu na celność, ale dodaje realizmu i czasem zwiększa szybkostrzelność.